Факсимильные издания Скорины

«Як звяры, што блукаюць у пушчы, ад нараджэння ведаюць сховы свае, як птушкі, што лётаюць у паветры, помняць гнёзды свае, як рыбы, што плаваюць у моры і ў рэках, чуюць віры свае і як пчолы бароняць вуллі свае – гэтак і людзі да месца, дзе нарадзіліся і ўзгадаваны ў Бозе, вялікую ласку маюць…».

Ф. Скарына. З прадмовы да «Кнігі Юдзіф»

ФАКСІМІЛЬНЫЯ ВЫДАННІ КНІЖНАЙ СПАДЧЫНЫ ФРАНЦЫСКА СКАРЫНЫ

У выніку рэалізацыі праекта па факсімільным узнаўленні спадчыны славутага першадрукара Ф. Скарыны, які рэалізуецца ў межах Дзяржаўнай праграмы «Культура Беларусі» Нацыянальнай бібліятэкай Беларусі пры фінансавай падтрымцы Банка БелВЭБ, фонд Горацкай раённай бібліятэкі папоўніўся ўнікальнымі выданнямі КНІЖНАЙ СПАДЧЫНЫ ФРАНЦЫСКА СКАРЫНЫ.

Выпуск факсімільных выданняў Скарыны дае магчымасць азнаёміцца з поўнымі тэкстамі яго выданняў, з арыгінальнымі тэкстамі прадмоў і пасляслоўяў.

У фармат выдання ўвайшло пяць асобных кніг: «Кніга Быцця», «Кніга Выхад», «Кніга Лявіт», «Кніга Лічбы», «Кніга Другі Закон». Матэрыялы прадстаўлены на беларускай, рускай, англійскай і ўсходнеславянскай мовах з захаваннем усіх унікальных асаблівасцей арыгіналаў.

Выданні будуць карыснымі для даследчыкаў, выкладчыкаў, студэнтаў, навучэнцаў і ўсіх, хто цікавіцца гісторыяй і культурай Беларусі.

P.S. Работы па абнаўленні збору кніг, якія былі выдадзеныя Францыскам Скарынам у Празе, Вільні будуць працягнуты. У іх аснову ўжо пакладзены электронныя копіі твораў, якія захоўваюцца ў бібліятэках і музеях Беларусі, Расіі, Украіны, Германіі і іншых краін свету.

Плануецца, што поўны збор кніг будзе прадстаўлены ў 2017 годзе на святкаванні 500-гадовага юбілею беларускага кнігадрукавання.

ГУК "Белыничская централизованная библиотечная сеть" УК "ЦБС г. Бобруйска" ГУК "Централизованная библиотечная сеть Бобруйского района" ГУК "Централизованная библиотечная сеть Быховского района" ГУК "Сеть публичных библиотек Глусского района" ГУК "Дрибинская библиотечная сеть" ГУК "Сеть библиотек Кировского района" ГУК "Климовичская библиотечная сеть" ГУК "Библиотечная сеть Кличевского района" ГУК "Костюковичская библиотечная сеть" ГУК "Централизованная библиотечная система Краснопольского района" ГУК "Библиотечная сеть Кричевского района" ГУК "Круглянская централизованная библиотечная система" УК "ЦСГПБ г. Могилева" ГУК "Сеть публичных библиотек Мстиславского района" ГУК "Централизованная библиотечная сеть Осиповичского района" ГУК "Централизованная сеть публичных библиотек Славгородского района" ГУК "Библиотечная сеть Хотимского района" ГУК "Чаусская библиотечная сеть" ГУК "Централизованная библиотечная сеть Чериковского района" ГУК "Централизованная библиотечная сеть Шкловского района" Могилевская областная библиотека им.В.И.Ленина